Regjeringens forslag om å endre gradsforskriften åpner opp for at andre studiesteder enn UiB, UiO og UiT kan tilby en integrert master i rettsvitenskap, og videre at gradene skal likestilles.
At en spesialisert mastergrad skal likestilles med og gi de samme rettighetene, som dagens master i rettsvitenskap er svært kritikkverdig. Det eksisterer ingen standardiserte krav til utdanningens oppsett, innhold eller hvordan karakterene fastsettes. Den enkelte juristens kunnskap kan variere fra rettsområde til rettsområde, men sluttresultatet er likevel at alle kan ta de samme jobbene.
I tillegg viser statistikk fra SSB at det ikke er et behov for flere jurister. Fagmiljøet ved UiO, UiB og UiT har også tatt til ordet for at det allerede er mangel på kvalifiserte fagpersoner, til å dekke dagens behov. Går dette forslaget gjennom, blir problemet bare enda større.