Flesberg kommune vurderer nedleggelse av Furuflata barnehage i Flesberg. Dette vil først og fremst påvirke barn og familier, men også gi store negative konsekvenser for Flesberg som levende nærmiljø i årene fremover. Flesberg kommune opplever en positiv befolkningsøkning også blant barnefamilier, og da er tilgang på rimelige boliger også viktig. Rimelige boliger i Flesberg kan være en mulighet for førstegangs etablering på boligmarkedet.
Å samle barna i en stor barnehage på Lampeland, vil innebære utvidelse til 6 - 7 avdelinger. Ikke alle barn vil føle seg trygge og ivaretatt i så store enheter.
Frivilligheten i Flesberg har de siste 5 årene gjort store løft for å skape gode møteplasser og aktiviteter, dette for å fremme økt bolyst i bygda vår som opplever et generasjonsskifte. Haugen aktivitetspark er et godt eksempel som også barnehagen i Flesberg bruker flittig.
Vi krever at kommunestyret i Flesberg sikrer at barna i Flesberg tettsted får beholde sin barnehagehverdag i sitt nærmiljø i Furuflata barnehage, og ikke raserer en viktig og velfungerende møteplass som har stor betydning for tettstedets fremtid. Vi krever at politikerne tenker langsiktig for å sikre et godt oppvekstmiljø i generasjonsskifte som Flesberg tettsted er inne i. Furuflata barnehage er en viktig del av Flesberg tettsted sin fremtid.
Vi trenger din hjelp for å redde Furuflata barnehage. Signer her i dag. Underskriftskampanjen vil bli lagt frem for politikerne i Flesberg i høringsinnspill under politisk sak om fremtidig barnehagestruktur i februar 2025.
Følg Flesberg Bygdelag sin Facebookside for utvikling i saken.
www.facebook.com/flesbergbygdelag