Mange mennesker ønsker hjelp og veiledning rundt kostholdet sitt. Et fåtall av norske kommuner har råd til å ansette ernæringsfysiologer som en del av den offentlige helsetjenesten. Flere må derfor ty til dyre, private aktører for å få hjelp. De som blir henvist til sykehus for behandling står lenge i kø, for siden å bli sendt tilbake til fastlegen da sykehuset ikke har kapasitet til å hjelpe. Dette skaper frustrasjon og forvirring hos både pasient og behandler.
Den nye folkehelseloven krever at kommunene skal fokusere mer på folkehelse, - og helsefremmende arbeid. Flere kommuner kurser derfor sine ansatte i å holde "Bra mat"kurs i regi av frisklivssentraler. Kursene er gode, men de fanger ikke alle. Det blir derfor vanskelig å gi god nok veiledning til de som ønsker hjelp i forhold til matallergier, tarmsykdommer eller svangerskapsdiabetes etc..
Hva vi spiser er av stor betydning for nåværende og fremtidig helse. Politikerne MÅ ta kosthold på alvor å gi kommunene nok midler til at de kan ansette ernæringsfysiologer slik at innbyggerne får den hjelpen de trenger, - og fortjener!!